Atika također ima dvostruku ulogu, naime, daje objektu dojam visine i elegancije a kroz nju se obavlja i ventiliranje svih nosivih zidova i krova (tzv. ventilirajući krov).
Ventilirajući krov ima brojne prednosti, kao što su trajno provjetravanje strujanjem zraka koje snižava temperature krovnog pokrova i prostora ispod njega i ljeti i zimi; osigurava krovnu konstrukciju od propadanja; sprječava moguće kondenzacije (preporuka je da zračni razmak između izolacije i krovne oplate treba iznositi minimalno od 4 do 6 cm.
Proučavajući primjere gradnje kuća od drveta i slame do sada, uočili smo da su ventilirajući dijelovi krova nepravilno izvedeni iz razloga da su ostavljeni preveliki razmaci između slojeva u ventilirajućem dijelu i zbog toga dolazi do stvaranja tzv. ustajalog zraka koji uzrokuje kondenz. S vremenom kondenz natapa blok slame i dolazi do truljenja i neugodnog mirisa a u najgorem slučaju do razvoja bakterija koje mogu dovesti do samozapaljenja!
Kako bi zaštitili ventilirajuće prodore od životinja, zatvorili smo ih sa metalnim perforiranim mrežama (na tržištu postoje i plastične ali njih glodavci mogu pregristi a i utjecajem UV zraka gube svoja svojstva!).
Za hidroizolaciju i završni sloj ravnoga krova odabrali smo savitljive hidroizolacijske trake jer je visoke kvalitete i dugogodišnje garancije pošto su plastične i gumene trake za hidroizolaciju krova (sustav 2+ , sustav 3) sklone reakciji na požar!
Napomena: Kako smo u tekstu već napomenuli da je gradnja kuće od drveta i slame zahtjevna i da ju treba dobro osmisliti i organizirati etape izgradnje, jako je bitno nakon postavljanja konstrukcije završiti strop/krov pa tek u slijedećoj fazi krenuti u izradu zidova. Jer u tom slučaju krov vam štiti zidove od kiše a ujedno je i puno lakše zaštititi vodonepropusnim folijama zidove u izgradnji.
Također kod izrade stropa/krova treba predvidjeti i ostaviti prodore za ventiliranje sanitarnih čvorova, nape, dimnjak, antena… (a iste treba obraditi kvalitetno hidroizolacijom kako kasnije ne bi došlo do procurivanja u slojeve stropa).
Naše iskustvo je pokazalo da cijena izgradnje kuće od drveta i slame u ovoj etapi sudjeluje u gradnji sa 765,00kn/m2 bruto tlocrtne površine (materijal i rad bez pdv).