Poštovani čitatelji!
Odluku o gradnji održive, ekološke kuće, građene od prirodnih materijala (nap. u našem slučaju od drveta i slame) donose oni kojima je to stil života, pojedinci okrenuti prirodi, a kojih je danas sve više u našem okruženju. Naša vizija nije bila gradnja objekta koja bi se prezentirala kao jeftina, jednostavna ili gradnja po principu „ uradi sam“. Naša vodilja je omogućiti ljudima koji nemaju znanja niti vremena izučavati modele ekološke gradnje, koji nisu u mogućnosti okupiti volontere koji bi zajedno gradili kuću, koji nemaju vlastite oranice na kojoj će uzgojiti pšenicu i dobiti slamu, da i oni mogu graditi ekološku kuću. Riječ je o gradnji energetski učinkovite kuće, ugodne za život i zdravstveno podobne, s modernim interijerom i opremom 21. stoljeća.
U proteklih 6 godina razgovarali smo kako sa strukom tako i sa entuzijastima, koji poznaju gradnju kuće od slame i koji su sudjelovali u gradnji takve vrste objekta. Informacije smo dobivali kroz raznu objavljenu literaturu, te proučavajući europske norme vezane za gradnju ovakvih objekata.
Za početak, ne bi se složili s mišljenjem da je gradnja kuće od drveta i slame jeftina i jednostavna. Poznato nam je da je velika većina objekata u Hrvatskoj izgrađena od strane entuzijasta koji su gradili kuće od slame u suradnji sa svojim prijateljima. Međutim, većina takvih kuća nema uporabnu dozvolu, niti projektnu dokumentaciju.
Obišli smo i objekt arhitektice Marine Zajec, koju možemo slobodno nazvati pionirom gradnje ovakvog tipa objekta na našem području, te joj ujedno zahvaliti na stručnoj potpori i nizu kvalitetnih informacija.